Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym, jak zabezpieczyć wyświetlacz swojego telefonu, zapewne wahasz się między szkłem hartowanym, folią na telefon, a szkłem hybrydowym. W tym tekście przedstawiamy zalety i wady tego pierwszego rozwiązania.

Szkło hartowane uchodzi za jeden z najlepszych sposobów na ochronę telefonu przed skutkami uszkodzeń mechanicznych. Do niedawna jego zastosowanie związane było jednak z pewnymi ograniczeniami – na wiele najnowszych modeli smartfonów w swojej tradycyjnej, płaskiej wersji nie pasowało. Na rynek wprowadzono jednak nowe rodzaje szkła hartowanego, które odpowiadały na to wyzwanie. Dlatego dziś dostępne jest ono w trzech wersjach. Każdy może wybrać taką, która najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Rodzaje szkła hartowanego

  1. Szkło hartowane płaskie 2DTo najstarsza wersja szkła hartowanego, przeznaczone dla płaskich ekranów, które może pokryć w całości, od krawędzi do krawędzi. Zapewnia wyświetlaczom wysoki poziom ochrony przed skutkami upadków i zarysowań. Jego zaletą jest też cena (najbardziej atrakcyjna spośród wszystkich trzech rodzajów, w okolicach 20-40 zł). Szkło hartowane 2D nie nadaje się jednak na ekrany o zakrzywionych krawędziach.
  2. Szkło hartowane z ramką 2.5D W skrócie można powiedzieć, że to ogniwo pośrednie między płaskim szkłem hartowanym a szkłem o zaokrąglonych krawędziach UV Glass. Nie jest ono tak płaskie, jak klasyczne szkło hartowane, ale nie jest również tak zakrzywione jak szkło UV. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest ramka która występuje w kolorze białym lub czarnym. To właśnie na niej szkło przyklejane jest do powierzchni ekranu. Dzięki temu szkła 2.5D można montować na smartfonach z zakrzywionymi wyświetlaczami.

    Zaletą tego rozwiązania jest m.in. cena – szkło hartowane z ramką jest tańsze niż szkło UV Glass. Niestety, nie jest też tak dobrej jakości. W przypadku szkieł słabszej jakości może dochodzić do podważania i odklejania szkła lub do nieprawidłowego reagowania czytnika linii papilarnych.

  3. Szkło hartowane typu UV GlassPrzeznaczone jest na smartfony o mocno zakrzywionych, obłych krawędziach (np. Samsung, Huawei, Xiaomi). Nie posiada warstwy klejącej, montuje się je za pomocą płynnego kleju, a potem utwardza lampą UV. To dodaje mu dodatkowej trwałości, dzięki czemu pozostaje długo na swoim miejscu. Stosowanie szkła UV Glass nie niszczy ekranu, aby je zdjąć wystarczy je lekko podważyć.
    szkło hartowane, jak założyć szkło hartowane
    fot. Pixabay

    Porównując to szkło do innych rodzajów szkła hartowanego można powiedzieć, że jest to produkt najbardziej zaawansowany, ale jednocześnie najdroższy (może kosztować nawet ponad 200 zł).

Szkło hartowane na telefon a folia

Szkło to materiał grubszy niż folia. Na szczęście nie wpływa to na sterowanie. Po przyklejeniu szkła obsługa urządzenia przy pomocy ekranu dotykowego nie powinna nastręczać żadnych trudności. Różnica między operowaniem ekranem bez szkła a ekranem zabezpieczonym szkłem hartowanym będzie w zasadzie niewyczuwalna. Jeśli natomiast porównamy szkło z folią na telefon, to często można spotkać się z opinią, że szkło, choć grubsze, daje w tym względzie większy komfort.

Szkło może pochwalić się również bardzo dobrymi wynikami jeśli chodzi o widoczność kolorów na wyświetlaczu – nie przekłamuje ich ani nie zmniejsza przejrzystości wyświetlacza. Na dobrą sprawę trudno dostrzec jakąkolwiek różnicę w tych parametrach (porównując telefon z ze szkłem a telefon bez szkła).

Inną zaletą tego rozwiązania jest jego duża wytrzymałość. Dlatego polecane jest ono zwłaszcza tym osobom, które mają świadomość, że ryzyko uszkodzenia przez nich telefonu jest duże (np. dlatego, że używają go w pracy, która wymaga od nich częstego przemieszczania się, wielokrotnego wkładania/wyjmowania smartfona z kieszeni czy torby). To również rozwiązanie dla tych osób, które nauczone doświadczeniem wiedzą już, że nie należą do osób najostrożniejszych.

Szkło hartowane a szkło hybrydowe

Zanim porównamy sobie te dwie formy ochrony, krótka informacja nt. szkła hybrydowego. Łączy ono w sobie właściwości szkła hartowanego i folii. Dzięki temu jest bardziej wytrzymałe niż folia i bardziej elastyczne niż szkło. W praktyce oznacza to, że szkło hybrydowe jest mniej podatne na pęknięcia czy ukruszenia niż szkło hartowane. Z drugiej strony jednak szkło hybrydowe ma gorsze parametry niż hartowane pod względem podatności na zarysowania.

Dlatego jeśli komuś zależy głównie na ochronie wyświetlacza przed zarysowaniami, powinien raczej zainwestować w szkło.

szkło hartowane, jak założyć szkło hartowane
fot. Unsplash

Z największą wadę szkła hartowanego można uznać jego grubość. Może ona wpłynąć na wygląd telefonu oraz na jego ciężar. Z drugiej strony jeśli zależy nam na naprawdę mocnej ochronie, może to być rozwiązanie optymalne, dzięki któremu będziemy mogli np. zrezygnować z bardziej masywnego etui na telefon (zwykła ochrona na jego tylną część może w zupełności wystarczyć).

Jak założyć szkło hartowane na telefon?

Podczas zakładania szkła hartowanego na telefon liczy się przede wszystkim precyzja i ostrożność. Ważne jednak jest to, że jeśli przykleimy szkło nierówno, można je odkleić, a potem przykleić drugi raz (w przypadku folii jest to niemożliwe). Należy jednak pamiętać, by robić to uważnie, ponieważ szkło może pęknąć.

Czynnością, której nie można pominąć przed podczas montażu jest też dokładne oczyszczenie wyświetlacza z wszelkich pyłków i zabrudzeń. Dlatego szkło często sprzedawane jest w zestawie z ze ściereczką do czyszczenia i polerowania ekranu.

Te sposoby zakładania szkła dotyczą szkła płaskiego i szkła 2.5D. Montaż szkła UV Glass należy powierzyć fachowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here