Jeśli planujesz adopcję czy też przygarnięcie kota, to czeka cię wiele ważnych decyzji zakupowych. Jednym z podstawowych produktów, które powinny znaleźć się w wyprawce dla pupila, jest żwirek. Wbrew pozorom jego rodzaj ma niemałe znaczenie m.in. ze względu na różnice w wydajności, łatwości sprzątania czy też sposobie utylizacji. Sprawdź, co warto wiedzieć o popularnych typach żwirku dla kotów.

Żwirek bentonitowy

Wielu właścicieli mruczących czworonogów stawia właśnie na ten rodzaj żwirku. Tajemniczy bentonit jest po prostu osadową skałą ilastą, która cieszy się popularnością ze względu na właściwości absorbujące mocz i pochłaniające nieprzyjemne zapachy. Na dodatek żwirek dla kota z AquaelZoo jest dostępny w wersjach z ciekawymi nutami zapachowymi np. leśną, morską czy też lawendową. 

Sporą zaletą bentonitu jest także to, że nie przyczepia się do łapek pupila, co ułatwia zachowanie czystości w mieszkaniu. Jego naturalny charakter jest ponadto dość łatwo akceptowany przez koty. Za wadę można natomiast uznać stosunkowo niską wydajność, której towarzyszy jednak atrakcyjna cena.

Żwirek drewniany

W świecie miłośników ekologii będących właścicielami kotów coraz większą popularnością cieszy się żwirek drewniany. Surowcem są naturalne włókna roślinne, dlatego produkt jest w pełni biodegradowalny. Co więcej, zużyty żwirek można bez obaw wyrzucić do toalety. Wielu osobom może spodobać się także przyjemny, leśny zapach.

Drewniany żwirek jest też w pełni bezpieczny dla zdrowia kota. Nie uczula i nie rani łapek pupila. Na dodatek świetnie radzi sobie z pochłanianiem wilgoci i zapachu moczu. Pellet przypomina naturalne podłoże, dlatego zazwyczaj szybko przypada kotom do gustu. Jednym z nielicznych minusów jest stosunkowo wysoka cena, którą jednak rekompensuje wysoka wydajność.

Żwirek silikonowy

Nazwa tego rodzaju żwirku jest dość myląca, ponieważ w rzeczywistości nie jest wykonany z silikonu. Surowcem jest silikat, czyli specjalny żel krzemionkowy w formie przezroczystych kryształów. Produkt ze sklepu AquaelZoo jest niesamowicie wydajny, nie pyli, dobrze absorbuje wilgoć i minimalizuje nieprzyjemną woń moczu. Na dodatek ma właściwości zbrylające, co ułatwia sprzątanie kuwety. Zmienia też kolor pod wpływem moczu, dlatego można szybko zauważyć potrzebę wymiany granulek. Choć żwirek silikonowy nie ma zapachu, to ze względu na swoją sztuczną strukturę może nie zostać przyjęty przez kota.

Żwirek kukurydziany

Pewnego rodzaju nowością w branży jest żwirek kukurydziany. Taki produkt ze względu na swoje naturalne pochodzenie jest ekologicznym rozwiązaniem, zwłaszcza że często powstaje z odpadów z branży spożywczej. Co więcej, jest w pełni biodegradowalny i nadaje się do kompostowania. Kukurydziany granulat skutecznie maskuje zapach odchodów i dobrze wchłania mocz. Jego ważną zaletą jest też bezpieczeństwo i to nawet w przypadku np. zjedzenia przez małego kota. Należy jednak uważać, żeby pupil nie przyzwyczaił się do podjadania żwirku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here