Zapalenie spojówek jest dosyć często występującym schorzeniem. Dochodzi wtedy do zapalenia błony śluzowej powieki. Musimy pamiętać, że spojówki chronią oko, dlatego aż tak są narażone. W tym momencie z pewnością nasuwa się pytanie, jakie są przyczyny oraz objawy tej przypadłości, a także jak wygląda leczenie zapalenia spojówek. Wiele osób jest również ciekawych, czy możemy się leczyć przy pomocy domowych receptur.
Warto wiedzieć, że schorzenie może mieć różne formy, czyli infekcyjne lub nieinfekcyjne. Dosyć często oprócz problemów ze spojówką możemy zauważyć inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Charakterystycznym objawem dla tego stanu rzeczy jest przede wszystkim przekrwione oko.
Do przyczyn zapalenia spojówek zaliczamy promieniowanie, dym papierosowy, chemikalia, kurz czy ropne bakterie, takie jak gronkowce, paciorkowce i pneumokoki. Niekiedy mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem spojówek, które spowodowane jest przez pyły roślinne, cząstki pochodzenia zwierzęcego czy bakterie.
Jeżeli dopadnie nas wyżej wspomniana przypadłość, wtedy zazwyczaj pojawia się piecze, świąd i światłowstręt. Oprócz tego dochodzi do łzawienia, przekrwienia, obrzęku, ale również zaczerwienienia.
Gdy dopuścimy do przekrwienia oka, może dojść do zapalenia spojówki. Jednak trzeba umieć odróżnić przekrwienie spojówkowe od przekrwienia rogówkowego. To pierwsze cechuje się tym, iż zanika, zbliżając się do rogówki. Natomiast zapalenie rogówkowe jest bardziej widoczne, kiedy uciskamy na spojówkę naczynia bledną.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa rzesza osób jest ciekawa, jakie są rodzaje zapalenia spojówek. Otóż przede wszystkim najbardziej popularnym problemem jest wirusowe zapalenie spojówek, które pojawia się podczas infekcji wirusowych albo po prostu samodzielnie. Ten rodzaj dotyka zazwyczaj osoby, które mają grypę i są przeziębione. Możemy wtedy zauważyć powiększenie węzłów chłonnych w okolicach żuchwy. Jednak na całe szczęście ten problem znika samoistnie. Pamiętajmy o zasadach higieny i często myjmy dłonie, a także nie pocierajmy oczu, gdyż nawet takie drobnostki mogą spowodować nawrót schorzenia.
Leczenia zapalenia spojówek
Kolejnym dolegliwością jest bakteryjne zapalenie spojówek. Towarzyszy temu wydzielina ropna. Dochodzi do zlepienia rzęs i powiek. Cała choroba trwa w okolicach 14 dni i zaczyna się dosyć gwałtownie. Przyczyną tego problemu jest zazwyczaj wkładanie do oczu brudnych rąk, przez co dostają się bakterie. Leczenie polega często na używaniu odpowiednich kropli z antybiotykiem bądź maści.
Bakteria Neisseria gonorrhoeae prowadzi do rzeżączkowego zapalenia spojówek. Dotyczy głównie noworodków. Objawia się mocnym obrzękiem powiek i dużą ilością ropy. Jednak taka sytuacja występuje raczej rzadko, gdyż wykonywany jest zabieg Credego.
Ostatni rodzaj tego schorzenia to nieinfekcyjne zapalenie spojówek, czyli, krótko mówiąc, zapalenie, które wynika z alergii, a także gdy na patrzymy na łuk elektryczny przy spawaniu. Mamy wtedy do czynienia z podrażnieniem.
Pod adresem URL wrosinski.pl można znaleźć szczegółowe informacje na temat zabiegów chorób oczu.