Jeżeli masz w domu małe dziecko, to zupełnie oczywiste, że w każdej sytuacji stawiasz je teraz na pierwszym miejscu. Zawsze o nim myślisz i zawsze chcesz dla niego jak najlepiej, dlatego zastanawiasz się, czy jeżeli wciąż karmisz je naturalnie piersią, możesz normalnie się odchudzać. W ciąży na pewno przybyło ci kilku kilogramów. Kobiety tyją średnio do dziesięciu kilo i mimo że większość tej masy stanowi woda, to jednak chciałabyś jak najszybciej się jej pozbyć. Odchudzanie a karmienie piersią – jak to zatem wygląda i jakie spojrzenie mają na to lekarze, którzy najlepiej znają się na sprawach związanych ze zdrowiem matek?

Prawdopodobnie martwisz się przede wszystkim o to, że gdy przejdziesz na dietę i zaczniesz się odchudzać, w twoim jadłospisie zabraknie substancji niezbędnych do zachowania właściwego zdrowia dziecka. Od lat panuje przekonanie, że to, co je matka, ma wpływ na skład jej mleka. A skoro chcesz, by było ono jak najbardziej wartościowe, nie zamierzasz teraz rezygnować z jedzenia niektórych pokarmów. A jak wygląda to wszystko ze strony naukowej? Przeprowadzono już liczne badania nad naturalnym pokarmem matek, które pozwoliły na wyznaczenie jednoznacznych wniosków – dieta mamy tak naprawdę nie ma żadnego wpływu na skład mleka.

Niezależnie od tego, czym się żywisz, twoje mleko zawsze zawiera te same niezbędne substancje odżywcze. Oczywiście jak przy każdej zasadzie i tutaj zdarzają się pewne wyjątki, ale tyczą się one wyłącznie tych kobiet, które stosują mocno restrykcyjne diety i są przez nie skrajnie niedożywione albo – wręcz przeciwnie – cierpią na otyłość i spożywają zbyt wiele niezdrowych pokarmów. Wnioski nasuwają się same. Odchudzanie a karmienie piersią nie jest wcale aż tak skomplikowanym tematem, jak to się wydaje na pierwszy rzut oka. Jeżeli więc właśnie teraz zdobyłaś motywację do zawalczenia ze swoimi zbędnymi kilogramami, zacznij się odchudzać, tylko po prostu rób to z głową. Twojemu maluszkowi na pewno nic się przez to nie stanie. Nie musisz się o to martwić.

Jak zatem powinna wyglądać twoja odchudzająca dieta, skoro wciąż karmisz dziecko piersią? Musi być jak najbardziej wartościowa i racjonalna. Nie przesadzaj z obniżaniem kaloryczności posiłków. W żadnym wypadku nie próbuj się głodzić i nie odmawiaj sobie kolacji, która wbrew ogólnym przekonaniom jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia, zapewniającym całemu organizmowi prawidłową regenerację. Jedz po prostu odrobinę mniej i wybieraj zdrowe, naturalne potrawy. Dzięki nim na pewno uda ci się szybko schudnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here