Dieta ketogeniczna – jedz tłuste i chudnij

0
1489

Dieta ketogeniczna, inaczej ketogenna, to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Polega na wyeliminowaniu z codziennej diety zbyt dużej ilości węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami. Dieta opiera się na zjawisku „ketozy”, mianowicie – po odstawieniu węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczami, organizm zaczyna uważać tłuszcze za swoje źródło energii i je spalać.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna ogranicza spożycie węglowodanów do absolutnego minimum. Najczęściej stosuje się ją w dwóch modelach – 3:1 i 4:1. Oznacza to, że na każdy gram tłuszczu i białek, przypadać musi 3 lub 4 g tłuszczu. Osoby, które stosują tego typu dietę w 70-90% czerpią swoją energię właśnie z tłuszczu i wprowadzają swój organizm w stan ketozy.

Zasady diety ketogenicznej. Co jeść na diecie?

Dieta ketogeniczna Warszawa należy do bardzo rygorystycznych diet. Wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Stosując dietę tłuszczową, możemy jeść 3 posiłki w ciągu dnia oraz sięgać tylko po wysokiej jakości produkty wysokotłuszczowe. W warunkach klinicznych, dietę tę poprzedza się głodówką, po której stopniowo do diety wprowadzane są produkty bogate w tłuszcz, np.: wołowina, ryby i oleje.

Na tego typu diecie spożywa się przede wszystkim produkty bogate w białko i tłuszcze. Ilość węglowodanów powinna być minimalna (ok. 1-3% dziennego zapotrzebowania energetycznego). Na diecie ketogenicznej dozwolone jest spożywanie różnych gatunków mięs, czyli steków wołowych, golonki, boczku, filetów i udek z kurczaka, a ponadto jajek, warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, nasion i pestek oraz niewielkiej ilości nabiału.

Zdrowie a dieta ketogeniczna

Dieta wysokotłuszczowa bywa zachwalana jako sposób na utrzymanie sprawności fizycznej, umysłowej oraz zdrowia organizmu. Jednak często pojawia się ona na liście niebezpiecznych kuracji odchudzających. Stosowana bowiem przez dłuższy czas nie zapewnia nam sprawności i homeostazy organizmu. Często doprowadza do niedoborów żywieniowych i problemów zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna daje zauważalny efekt odchudzający, jednak może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia. Ketoza, która zachodzi w organizmie może powodować bóle głowy, nudności, zawroty, bóle brzucha, przewlekłe zmęczenie i osłabienie organizmu. Ten rodzaj diety nie sprzyja także gospodarce hormonalnej.

Jedzenie dużej ilości tłuszczu może prowadzić do schudnięcia, jednak wszelkie diety ketogeniczne powinny być zawsze stosowane pod czujnym okiem lekarza czy dietetyka. Samodzielne układania jadłospisu może prowadzić do wielu niedoborów, a gotowe jadłospisy dostępne w Internecie nie są dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego organizmu.

Warto skorzystać z cateringu dietetycznego, który często posiada do wyboru dietę ketogeniczną. Dieta pudełkowa do domu zawiera w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jakich potrzebuje nasz organizm. Skorzystanie z diety ketogenicznej dostarczanej codziennie do domu może nas przygotować na kolejne miesiące samodzielnego radzenia sobie z dietą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here