Wpis gościnny: Jak inne kobiety wpływają na naszą kobiecość?

Wpis gościnny: Jak inne kobiety wpływają na naszą kobiecość?

dzien-kobiet-akcja-blogerek

Wpis powstał w ramach akcji Jej Wysokość Kobieta- wpisy gościnne w ramach akcji blogerek na Dzień Kobiet

 

Jego autorką jest Dagmara Sobczak z bloga Socjopatka.pl


Mała dziewczynka już od pierwszych lat swojego życia kształtuje swoją tożsamość, jako kobieta.

Kobiecość to pojęcie względne i dla każdego może oznaczać coś innego. Jest jednak pewien zestaw cech, zachowań, wyglądu, które społecznie uważamy za bardziej kobiece niż inne.

Czy mała dziewczynka stanie się kobieca w taki sposób, jaki rozumuje to społeczeństwo czy w inny – w dużej mierze zależy to od kobiet, które otaczają ją na każdym etapie życia.

Kształtowanie kobiecości, a rodzina

Pierwsze kobiety, jakie dziewczynka widzi w swoim życiu to najczęściej: mama, babcia, ciocia, opiekunka. Najważniejsze kobiety w jej rozwoju na tym etapie można policzyć na palcach jednej ręki. To one w dużej mierze kodują w dziewczynce obraz kobiety oraz kobiece zachowania.

To bardzo odpowiedzialna rola, z której na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Dziecko jednak chłonie wszystko co widzi i słyszy, odbiera zmysłami i analizuje, jakie są różnice między kobietą, a mężczyzną. Wizualne, ale i w zachowaniu.

To na tym etapie zaczyna kształtowanie się kobiecości w małej dziewczynce. Duże znaczenie ma także w tym procesie to: jakie książki dziewczynce czytamy oraz jakie bajki ogląda.

Czy postacie są delikatnymi dziewczynkami, czy może walecznymi podróżniczkami?

Kształtowanie kobiecości, a relacje z innymi kobietami

Kiedy dziecko idzie do szkoły, często okazuje się, że ile kobiet, tyle typów kobiet. 🙂

Zaczyna obserwować swoje nauczycielki, ale i rówieśniczki. I znów analizuje, które zachowania są godne podziwu, chwalone, a które zabraniane. Pojawiają się wtedy wypowiedzi typu „dziewczynce nie wypada”, „dziewczynki tak nie robią”.

Wtedy pewne zachowania łatwiej podzielić na te męskie i damskie.

Niestety (albo stety!) już w życiu nastoletnim zauważamy, że wiele z „tego co nie wypada” tak naprawdę można. I można czuć się z tym kobieco. Obserwujemy kobiety na każdym kroku: i te w telewizji i mijane na ulicy. Wyrabiamy sobie własny osąd na temat kobiecości. Ale czy to oznacza, że już nikt nie ma wpływu na to postrzeganie? Oczywiście, że nie!

Kształtowanie kobiecości, a inne kobiety

Inne kobiety, które przewijają się przez nasze życie cały czas mają wpływ na to jak postrzegamy kobiecość. Człowiek w przeciągu swojego życia, wiele razy zmienia zdanie i najczęściej pod wpływem innych osób. I dobrze! Oznacza to jedynie rozwój.

Dlatego regularnie obserwując kobiety, które nas otaczają, jesteśmy w stanie pojmować kobiecość inaczej dzisiaj i inaczej za 15 lat. Odkrywać nowe rzeczy i zauważać kolejne.

To jakie relacje nawiązujemy z innymi kobietami, również ma ogromny wpływ na to, jak kobiecość postrzegamy.

Jeżeli relacje są nacechowane negatywnie, pełne zazdrości, nieporozumień, zawiści i braku lojalności oraz zaufania, to i świadomość kobiecości może być nieco zaburzona.

Kobieca przyjaźń może w bardzo pozytywny sposób wpływać na kobiecość obu stron. Dlatego, jeżeli kiedykolwiek zastanawiałaś się czy warto mieć przyjaciółkę: warto! 🙂 Poczujcie się razem kobiece i uczcie się kobiecości od siebie nawzajem. 🙂 Jest to relacja, której nie zbudujesz z żadnym mężczyzną.

Pamiętajcie więc, że kobiety kobietom są potrzebne i warto zawierać nowe relacje na każdym etapie życia. Uczmy się od kobiet i uczmy te młodsze, dając dobry przykład. 🙂


A Ty? Jak sądzisz? Czy inne kobiety mają wpływ na Twoją kobiecość? Czy pamiętasz ze swojego dzieciństwa kobiety, które wpłynęły na Ciebie w jakiś szczególny sposób?


Lista pozostałych blogów, biorących w akcji „Jej wysokość kobieta”:

Podobne wpisy