Jesteś tym, co kupujesz. Psychologia kupowania.

Jesteś tym, co kupujesz. Psychologia kupowania.

Świat oparty na pieniądzu sprawia, że nie jesteśmy w stanie uniknąć konieczności robienia zakupów. Pieniądze są ważne i mają ogromny wpływ na nasze życie, bez względu na to, jak bardzo będziemy chcieli walczyć z tym przekonaniem w imię idealistycznych przekonań.

Dlaczego jednak zakupy sprawiają nam aż taką przyjemność? Jak to się dzieje, że niektórzy wpadają w pułapkę kompulsywnego kupowania? Co sprawia, że zdarzają się sytuacje, gdy wydajemy więcej niż posiadamy, co z czasem prowadzi do długów, bezradności i przysparza dodatkowych zmartwień? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania warto zagłębić się w założeniach, wywodzących się z psychologii kupowania.

Muszę to mieć!

Sprawa wydaje się prosta. Potrzebujemy kupić jedzenie i napoje, aby zaspokoić głód i pragnienie.Ubrania zapewniają nam ciepło, a dach nad głową – schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Te potrzeby pozostają na poziomie świadomym i często wymagają racjonalnej oceny aktualnego stanu.

Po co tu jakaś psychologia kupowania? Zwróć uwagę na to, że sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy pojawiają się emocje i nieuświadomione motywacje. Gdyby naszymi decyzjami zakupowymi rządziły racjonalne przesłanki, nigdy nie decydowalibyśmy się na kupno domu i zaciągnięcie kredytu na kilkadziesiąt lat, bo wystarczającym byłoby skromne schronienie. Nie inwestowalibyśmy środków w zabiegi upiększające, odzież od znanych projektantów, drogocenną biżuterię czy lśniące samochody z najnowszej kolekcji.

Co kryje się za potrzebą kupowania?

Mówiąc w skrócie, kryją się za nią nasze potrzeby i różnorodne motywacje. Teorię potrzeb opisał szeroko kilkadziesiąt lat temu Maslow za pomocą swojej piramidy. Jakie ma ona przełożenie na psychologię kupowania?

 

  • Potrzebujemy jedzenia i picia, spokojnego snu i miejsca do regeneracji. Kupujemy żywność, napoje, wynajmujemy lub kupujemy lokale mieszkalne, żeby zaspokoić elementarne potrzeby fizjologiczne.

 

  • Gromadzimy oszczędności, dbamy o zabezpieczenie naszego domu przed włamaniem lub nieszczęśliwymi wypadkami, kupujemy produkty, które odpowiadają na naszą potrzebę bezpieczeństwa. 

 

  • Otaczamy się przedmiotami, które są spójne z naszymi zainteresowaniami, kupujemy ubrania, które pomagają nam w pokazaniu tego kim jesteśmy, nabywamy rzeczy, które pozwolą nam poczuć się akceptowanymi, aby spełnić potrzebę przynależności.

 

  • Inwestujemy nasze środki w rzeczy, które wpływają na naszą atrakcyjność, podwyższają wartość w oczach innych, pomagają nam prezentować się jako osoby atrakcyjne, wpływają na bycie docenionym, bo posiadamy potrzebę szacunku i uznania.

 

  • Podróżujemy, odkrywamy siebie w książkach, filmach, dokładamy starań, aby czas wolny od pracy był obfity w rozwijające nas doświadczenia w odpowiedzi na naszą potrzebę samorealizacji.

 

Motywacje procesu zakupowego 

Czynniki, które motywują nas do nabywania określonych rzeczy często pokrywają się z naszymi potrzebami. Amerykański psycholog, Elzmer Wheeler, pisał o pięciu motywacjach, które chętnie są uwzględniane przez współczesnych marketingowców i sprzedawców podczas tworzenia zachęcających do kupna produktów:

 

  • Bycie kimś ważnym, o wysokim statusie społecznym – Rolex, luksusowe auto, willa z basenem … brzmi znajomo? 😉

 

  • Uznanie – bycie docenionym i szanowanym. Po części łączy się też z byciem ważnym, ale ma bardziej kontekst relacyjny niż społeczny. Szukamy partnera, który będzie troszczył się o nasze potrzeby, pracy zgodnej z naszymi wartościami, grupy przyjaciół, która zaakceptuje nas takich, jakimi jesteśmy.

 

  • Akceptacja – zależy nam na tym, aby być lubianym. Być częścią grupy. Jesteśmy w stanie zapożyczyć się ponad miarę, żeby nadążać za must have sezonu lub zdecydować się na rygorystyczną dietę tylko po to, by zyskać aprobatę innych.

 

  • Wygoda – nie lubimy rzeczy trudnych, wymagających wysiłku. Bardzo spodobało mi się stwierdzenie Wheelera, że wygoda może napędzać ewolucję. Wszystko po to, żeby się zbytnio nie zmęczyć.

 

  • Sukces – traktowanie osiągnięć jako miara społecznej użyteczności i własnej wartości. Więcej, lepiej, szybciej.

 

psychologia kupowania

Chcę więcej i więcej czyli psychologia kupowania w praktyce

Denis Diderot, francuski filozof z XVIII wieku, przez większość swojego życia nie dysponował dużą ilością gotówki. Zmieniło się to w momencie, gdy po 50tce sprzedał swoją bibliotekę Katarzynie Wielkiej, a pokaźna suma z tej transakcji wylądowała w jego portfelu.

Nie zastanawiając się długo, kupił elegancki szkarłatny szlafrok. Jednak z czasem, zorientował się, że nawet, jeśli szlafrok dodaje mu uroku to w otoczeniu skromnych przedmiotów znajdujących się w jego mieszkaniu, wygląda on dosyć kontrastowo, żeby nie powiedzieć – groteskowo.

Ta dysharmonia tak go męczyła, że natchnęło go to nawet do stworzenia dzieła Żale nad starym szlafrokiem, czyli przestroga dla tych, co posiadają więcej smaku niż pieniędzy, w którym opisał stopniową zmianę swojego wizerunku. Stary, wysłużony chodnik zastąpił puszystym dywanem, a salon ozdobił rzeźbami z brązu … gdy wpadł w szał zakupowy, nie był już w stanie powiedzieć „stop”. Jedno pragnienie rodziło kolejne.

Jego historia okazała się być na tyle inspirująca, że jeden z antropologów ukuł nawet termin efekt Diderota dla podkreślenia efektu dysonansu, wywoływanego przez nabycie nowej rzeczy, który pcha nas ku nabyciu kolejnej. Kupujemy nowy dom i dochodzimy do wniosku, że wymaga to również kupna nowych mebli. Kupujemy nowy garnitur to wypadałoby również kupić nową koszulę. I krawat. Kupujemy pchani wewnętrzną presją i potrzebą spójności.

Kupowanie kompulsywne

Nie pamiętam ile to kosztowało. To z promocji. Nie wiem czy to kiedyś założę, ale musiałam to kupić. Te buty krzyczały „Weź mnie do domu, mamo!”

To krótka chwila. Impuls. Kolejna rzecz ląduje w koszyku. Przynosisz ją do domu, być może przez chwilę sprawia Ci przyjemność. A być może ta przyjemność pojawiła się jedynie w momencie płacenia za nią przy kasie. Tego rodzaju kupowanie prowadzi do tego, że nasze portfele stają się puste. Tak samo jak nasze życia, choć wypełnione mnóstwem rzeczy, które miały nieść ze sobą wartość, a jedyne, co wywołują to poczucie przytłoczenia.

Dlaczego to sobie robimy?

Bez wątpienia, ogromny wpływ ma na to reklama. Uśmiechnięte wizerunki rodziny, przesiadującej w słoneczny dzień w zadbanym ogrodzie przy pachnącym nowością stole. Zdjęcia długonogich modelek o photoshopowych kształtach, oddziałujące na naszą ambicję do bycia najmłodszą i najpiękniejszą. Filmy, w których życie zaczyna kręcić się wokół kolejnych zakupów, wyjścia do galerii handlowej czy buszowania po internetowych wyprzedażach.

Doganiają nas też przekonania – zarówno te, które wykształciły się na wskutek naszych życiowych doświadczeń, jak i te, które odziedziczyliśmy po rodzicach. Ktoś, kto osiągnął sukces to człowiek, który ma dom lub mieszkanie obwarowane 30-letnim kredytem. Samochód nie starszy niż 5-letni, pracę od 8 do 16 i możliwość wyjazdu na zagraniczne wakacje do miejscowości z plażą oblepioną od spieczonych słońcem turystów.

W polskich realiach odziedziczyliśmy dodatkową spuźciznę w spadku po poprzednich pokoleniach, które doświadczyły piętna komunizmu i pustych pólek. Wspomina też o tym Anna Mularczyk-Mueler, w książce Minimalizm po polsku, którą recenzowałam we wpisie Slow life krok po kroku. Zapasy to rzecz niezbędna w każdym domu na wypadek powtórki z historii. Promocjom i gratisom się nie odmawia. W końcu to jeden ze sposobów, gdy to Polak może „oszukać” system zamiast nadstawić karku.

Nie zrozum mnie źle – zakupy są jak najbardziej w porządku. Nie da się ich uniknąć i nie ma też nic złego w cieszeniu się nimi.

Jednak budowanie swojego poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa na fasadzie z rzeczy materialnych jest jak budowanie fortecy z piasku.

To, kiedy przyjdzie fala to tylko kwestia czasu.


A Ty jakie masz refleksje o procesie kupowania? Jakie są Twoje doświadczenia? Daj znać!

Podobne wpisy