2 rodzaje związków międzyludzkich.

2 rodzaje związków międzyludzkich.

Jakie są rodzaje związków między ludźmi? W naszym życiu jest tysiące ludzi i tyle samo związków. U niektórych, wyjątkowo aktywnych i towarzyskich, są to nawet i setki tysięcy. Przypadkowi przechodnie, ukradkowe spojrzenia, przelotne rozmowy, krótkie zapytania o drogę i te dłuższe, gdy samotność sprawia, że garniesz się do każdej napotkanej osoby, nawet tej o nieznanym Ci imieniu.

Są też Ci, którzy zostają na dłużej. Czasem jest to parę dni, czasem parę miesięcy, czasem lat. Bywają i tacy na całe życie.

Przyjrzyj się na chwilę relacjom, które nawiązujesz z ludźmi wokół. Czy otwieranie się przychodzi Ci z trudem i powoli zrywasz kolejne warstwy ochronne swojego Ja, by w końcu stanąć przed kimś, twarzą w twarz, emocjonalnie „nagim”, tak jak Cię Twoje Ego stworzyło? Czy może szukasz bliskości drugiego człowieka tak bardzo i często, że nie powstrzymuje Cię przed tym strach przed odrzuceniem i bywasz uznawany za duszę towarzystwa?

Kim dla Ciebie ludzie? A kim mogą być? Jakie potencjalne ścieżki rozwoju przyznaczasz im w swoim życiu?

Jak pisze S.R. Covey, stosunki międzyludzkie są z zasady transakcyjne. Zgodnie ze współczesnym modelem biznesowym, który wkradł się także do naszego prywatnego życia, siatka relacji z innymi ma służyć zazwyczaj konkretnym i namacalnym celom- dążeniu i zdobyciu tego, co jest Ci potrzebne. Coś za coś- zgodnie z zasadą wzajemności. Gest za gest, wsparcie za wsparcie, przysługa za przysługę.

Jeśli zatrzymałeś się na tym etapie rozwoju w nawiązywaniu więzi, nastanie chwila, gdy poczujesz, że czegoś Ci brak. Prawdziwie głębokiej relacji nie jesteś w stanie zamknąć w okowach transakcji.

Dzieje się tak, ponieważ większość wspaniałych osiągnięć i największych życiowych radości zawdzięczamy nie związkom transakcyjnym, lecz związkom transformacyjnym. Zaangażowani w nie ludzie stopniowo zaczynają rosnąć, czasem nawet tego nie zauważając- zmieniają się, przechodząc ist(ot)ną transformację. Pozwalają sobie nawzajem na dojrzewanie, bez strachu przed Nowym, które jest w trakcie tworzenia.

Nie zatrzymuj zmian. Transformuj, inspiruj, nie bój się zatracić.

Jaki typ związków międzyludzkich dominuje w Twoim życiu? Podziel się tym z nami w komentarzu lub na naszym fanpage

Podobne wpisy